Windsurfbolt    
vissza  


Túl vagy a 10 órás windsurf tanfolyamon?
szöveg: Hollósi Péter (www.windsurfbolt.hu)

Ha szörfözni kezdenél, jól teszed, ha először egy szörfiskolába iratkozol be, hogy az első lépéseket megtanuld. Ez az első tíz óra arra elég, hogy képbe kerülj az elmélettel, hogy mit hogyan kellene csinálni. A mozgás azonban viszonylag bonyolult, így ennyi idő biztosan kevés a célodhoz, azaz maximum egy vitorlával felszerelt windSUP deszka gyengeszeles irányításához lesz elég. Ami nem rossz móka, de itt egy komolyabb sportról van szó. Adódik a kérdés, hogy mi legyen a következő lépés. A legfontosabb a felszerelés kiválasztása, hiszen a szél kiszámíthatatlan, nem tudhatod, hogy mikorra kellene bérelni és hol, és egyébként is rengeteg idő megy el a helyszín kiválasztásával. Jól jársz, ha körbenézel és valamelyik windsurfbolt képzett eladójától kérsz tanácsot. Nem mindig érdemes használt felszereléssel kezdeni. A tapasztalat az, hogy az új, jó minőségű deszka és vitorlázat lerövidíti a tanulás időtartamát, ráadásul a hazai piacon hiánycikk a kezdő felszerelés, így ha kinőnéd, szinte biztosan könnyen el tudod adni, ha továbblépnél. Ezzel szemben a használt felszerelés vásárlása hozzáértés nélkül rizikós, akár olyanba is belefuthatsz, amit indokolatlanul drága fejleszteni, vagy olyan rossz állapotú, hogy akár egy szezon után is használhatatlanná válik, felpuhul, vizet szív magába a deszka, vagy berepedezik a vitorla és lépten-nyomon kiszakad, több szeles napot elrontva ezzel. Az esetek nagy százalékában a 150 literes és széles freeride deszka 5.5m2-es vitorlával a megoldás. Ne hagyd magad befolyásolni! Aki már jól szörfözik ritkán emlékszik arra, hogy milyen kezdőként billegni a hullámokon és csak az első siklás és trapézolás élményét fogja magyarázni, amihez tényleg jobb egy kisebb deszka és az erős szél. A kezdő/freeride felszerelések pár szezonon keresztül ki fognak szolgálni, nem fogod érezni a hátrányukat.
Amire túl leszel a siklás élményén és magabiztosan trapézolsz, addigra lesz egy csomó szörfös barátod. Lesznek, akik egyszerűen a sebességre mennek, és minden alkatrészt úgy választanak, hogy a lehető legkisebb szélben elinduljon a deszka és maximális legyen a végsebesség. Lesznek, akiket ez nem érdekel, és látványos trükköket pörgetnek és lesznek olyanok, akiket itthon csak akkor látsz a vízen, amikor 6-7bft vagy erősebb szél fúj. Te magad válaszd ki, hogy mi érdekel, és tartsd be a fokozatosságot. Tehát, ha gyors akarsz lenni, ebben a fázisban még nem egy profi szlalom felszerelés fog örömet okozni, hanem egy gyorsabb freeride vagy freerace deszka kezelhetőbb vitorlával. De ha a hullámokon mennél, akkor se a legkisebb radikál wave felszerelést válaszd, hanem egy freewave deszkát, amikkel a balatoni hullám méret az igazi. A 2-3 métereseket hagyd meg későbbre, mert addig csak törni-szakadni fog a szörföd.
Az egészben az a lényeg, hogy ne elvégzendő feladatnak lásd a szörfözést, hiszen mindig lesz hova fejlődni. Viszont használd ki az összes lehetőséget, hogy vízen legyél. Ez nem az a műfaj, ahol elhatározod, hogy ma pedig sportolsz. Itt együtt kell élned a természettel és alkalmazkodnod kell hozzá a megfelelő alázattal. Ettől olyan csodálatos.